Beethoven w Wiedniu - otwarto nowe muzeum

0Shares

Wiedeń od lat uznawany jest za światową stolicę muzyki, ale dopiero od niedawna, można tu zwiedzać nowe Muzeum Ludwiga van Beethovena. Położone przy Probusgasse 6, (dziś 19. dzielnica Wiednia, wcześniej podwiedeński kurort Heiligenstadt) prezentuje życie i twórczość tego wybitnego kompozytora zgodnie z najnowszymi ustaleniami nauki. To jedno z trzech mieszkań, w których Beethoven zamieszkiwał podczas swego pobytu w Wiedniu, do którego przybył po raz pierwszy w 1787 r. jako 17-latek.

Zachowany mały lokal został odrestaurowany, przekształcony i otwarty jako Muzeum Beethovena. Na zwiedzających czeka fascynująca, kunsztownie zainscenizowana ścieżka muzealna oraz mnóstwo informacji o historii Wiednia i działalności muzycznej Beethovena. Na powierzchni 265 m2, w 14 salach wystawowych, prezentowane są kolejne etapy życia i twórczości muzycznej kompozytora, od momentu przyjazdu z Bonn.

Wystawione są przedmioty osobiste m.in. ówczesne aparaty słuchowe, których używał Beethoven, ale też bardziej oryginalne eksponaty jak jajka, które symbolizują wybuchowy charakter twórcy. Przy odpowiednio przygotowanych stanowiskach można zebrać akustyczne wrażenia z postępującej głuchoty muzyka.

Lokalizacja muzeum ma bezpośredni związek z losem kompozytora, który początkowo poszukiwał tu uzdrowienia czy ukojenia dla swoich problemów ze słuchem. Tutaj pracował nad kilkoma z najważniejszych dzieł m.in. trzema sonatami fortepianowymi, oratorium "Chrystus na Górze Oliwnej" czy pierwszymi szkicami późniejszej III. Symfonii "Eroica". Tu też sporządził (niewysłany) list do braci, tzw. testament heiligenstadzki.

Bliższe informacje wraz z godzinami otwarcia i cenami biletów na stronie: www.wienmuseum.at/en/locations/beethoven-museum.html

Muzeum Beethovena

Probusgasse 6

1190 Wiedeń