Kryształowe Pióra za najlepsze prace dziennikarskie przyznane

0Shares

Laureatami I nagrody w kategorii „Choroby serca - rosnące zagrożenie" została redaktor Barbara Kozłowska z Polskiego Radia Rzeszów za audycję radiową pt.: "Rozważania o sercu" oraz redaktor Wojciech Królikowski z TVP za materiał pt.: "Samotna wyspa".

Wyróżnienie otrzymali:

- redaktor Marta Grabiec z portalu WP ABC Zdrowie za artykuł pt.: "Laleczka na baterię",

- redaktor Anna Jarosz z magazynu Zdrowie za artykuły pt.: "Nadciśnienie",

- redaktor Bożena Stasiak z Super Expressu za artykuł pt.: "Seks po zawale sercu służy doskonale",

- redaktor Ewa Podolska z TOK FM za audycję radiową pt.: "Serce a papierosy",

- redaktor Margit Kossobudzka z Gazety Wyborczej za artykuł pt.: "Serce kobiety boli inaczej".

W kategorii „Choroby serca - rosnące zagrożenie" w skład jury weszli: prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki (kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie), laureaci ubiegłorocznej edycji konkursu – redaktor Joanna Cieśla z Polityki i redaktor Dorota Romanowska z Newsweeka oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

I miejsce w kategorii "Nowotwór - przełamać strach, wygrać życie"  zdobyła redaktor Ewa Kwaśny z RMF FM za materiały pt.: "Onkologia - przełamać strach, wygrać życie".

Wyróżnienie otrzymali:

- redaktor Justyna Wojteczek z Polskiej Agencji Prasowej za artykuł pt.: "Jest sposób na wczesne wykrycie raka",

- redaktor Margit Kossobudzka z Gazety Wyborczej za artykuł pt.: "Wymiatacze z warzywniaka",

- redaktor Anita Karwowska z Gazety Wyborczej za artykuł pt.: "Walka z rakiem jak zawody",

- redaktor Agnieszka Pochrzęst Motyczyńska z Polskiej Agencji Prasowej za artykuł pt.: "Lęk odbiera rozum".

W kategorii „Nowotwór - przełamać strach, wygrać życie" w gronie jury zasiedli: prof. dr hab. med. Maciej Krzakowski (kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie), laureat ubiegłorocznej wersji konkursu redaktor Wojciech Moskal z Gazety Wyborczej oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska). Konkurs-dla-dziennikarzy-Krysztalowe-Piora

W kategorii "Depresja - przełamać tabu" najwyższe uznanie jury zdobyła redaktor Magdalena Hykawy z telewizji Polsat za materiał pt.: "Depresja i samobójstwa".

Wyróżnienie otrzymali:

- redaktor Katarzyna Pinkosz z portalu mamotoja.pl za artykuł pt.: Bóle głowy u dziecka to może być depresja. Powód? Wyścig szczurów już od przedszkola,

- redaktor Justyna Wojteczek z Polskiej Agencji Prasowej za artykuł pt.: "Niepotrzebnym śmierciom można zapobiegać",

- redaktor Katarzyna Koper z magazynu PANI za artykuł pt.: "Nie czekaj na depresję",

- redaktor Jakub Jamrozek z Polskiego Radia Czwórki za audycję radiową pt.: "Depresja młodzieńcza".

"O depresji nigdy dosyć. Czasem już wydaje się, że wszystko zostało powiedziane, aż ukazuje się  publikacja, która niesie nowe, tak ważne dla społeczeństwa informacje, które pomagają w walce z depresją i jej rozpoznaniem. Dlatego trzeba pisać, tworzyć, mówić głośno o depresji i budować świadomość tej groźnej choroby, która dotyka tak wielu z nas, bez względu na płeć, wiek, miejsce zamieszkania czy status społeczny, a wciąż jest zbyt często lekceważona. To właśnie dziennikarze pomagają nam, lekarzom, trafiać do swoich czytelników i zwiększać tę świadomość zdrowotną w całym kraju" - podkreśla prof. dr hab. med. Janusz Heitzman, kierownik Kliniki Psychiatrii Sądowej Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

W kategorii „Depresja - przełamać tabu" w gronie jury zasiedli: prof. dr hab. med. Janusz Heitzman (kierownik Kliniki Psychiatrii Sądowej Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie), laureaci zeszłorocznej edycji konkursu - redaktor Artur Wolski z Programu 1 Polskiego Radia, redaktor Ewelina Lis i redaktor Renata Kim z Newsweeka oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

W kategorii „Cukrzyca - wygrać z postępem choroby”  I nagrodę otrzymały redaktor Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z Polskiej Agencji Prasowej za artykuł pt.: "Nie masz cukrzycy? Lepiej sprawdź!" oraz redaktor Katarzyna Koper z Newsweeka za artykuł pt.: "Droga do cukrzycy".

Jury wyróżniło:

- redaktor Ewę Tomkowską z Gazety Wyborczej za artykuł pt.: "Ruch na receptę uszczęśliwia i leczy",

- redaktor Katarzynę Pinkosz z portalu diabetologiawpolsce.pl za artykuł pt.: "Jak okulista z diabetologiem,

- redaktora Wojciecha Moskala z Gazety Wyborczej za artykuł pt.: "Aby znaleźć chorobę",

- redaktora Artura Wolskiego z Programu 1 Polskiego Radia za audycję radiową pt.: "Stopa cukrzycowa".

W jury w kategorii „Cukrzyca - wygrać z postępem choroby” znaleźli się prof. dr hab. med. Leszek Czupryniak (kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii w Warszawie), redaktor Margit Kossobudzka z Gazety Wyborczej i redaktor Ewa Podolska z  TOK FM - ubiegłoroczne laureatki konkursu oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

Wszystkim serdecznie gratulujemy! Krysztalowe-Piora---nagrody
Ogólnopolski konkurs dla dziennikarzy Kryształowe Pióra jest organizowany już od 12 lat, każdego roku podkreślając znaczenie współpracy środowiska medycznego i dziennikarskiego w zdrowotnej edukacji Polaków.

"Dzięki dziennikarzom i ich pracy merytoryczna i rzetelna wiedza na temat najgroźniejszych i najczęstszych chorób cywilizacyjnych codziennie dociera do polskiego społeczeństwa. Zachęcając do profilaktyki, regularnych badań oraz zmiany stylu życia i codziennych nawyków mamy realny wpływ na zdrowie i kondycję polskiego społeczeństwa" - podkreśla Katarzyna Urbańska z Servier Polska.

Ideą konkursu jest wyróżnienie dziennikarzy, których praca przyczynia się do budowania społecznej świadomości na temat zagrożeń związanych z chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak choroby układu krążenia, depresja, nowotwór oraz cukrzyca, a także promowania postaw prozdrowotnych i ograniczania, a nawet eliminacji czynników ryzyka.

Zainteresowanie mediów tematyką medyczną, a także poziom merytoryczny nadsyłanych prac stanowią ogromną motywację dla jurorów oraz organizatora konkursu, którzy z wielkim entuzjazmem, przyznają kolejne Kryształowe Pióra. To następny ważny krok w stronę medycznej edukacji społeczeństwa.

Konkurs „Kryształowe Pióra” jest organizowany przez firmę Servier Polska przy współpracy z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym, Polskim Towarzystwem Nadciśnienia Tętniczego, Polskim Towarzystwem Onkologii Klinicznej, Polskim Towarzystwem Psychiatrycznym, Polskim Towarzystwem Diabetologicznym oraz Dziennikarskim Klubem Promocji Zdrowia i patronatem medialnym Rynku Zdrowia.