Nowe muzem w Wiedniu - Dom Historii Austrii

0Shares

Dokładnie 100 lat po ogłoszeniu Republiki Austriackiej powstał w Wiedniu Dom Historii Austrii. Na łącznej powierzchni 1 800 m2 przedstawiono dzieje Austrii od Monarchii Habsburgów poprzez Pierwszą Republikę, aneksję przez Trzecią Rzeszę, powstanie Drugiej Republiki, aż po czasy dzisiejsze. Nowe muzeum mieści się w Neue Burg na placu Heldenplatz.

Wystawa, której otwarcie zaplanowano na 10 listopada nosi tytuł „Wymarsz w nieznane - Austria od 1918 r.” i prezentuje pełne sprzeczności stulecie z uwzględnieniem kilku kluczowych momentów: lata powstania republiki od 1918 r. do 1921 r., czasy terroru nazistowskiego, pojawienie się i kształtowanie świadomości austriackiej, a także cud gospodarczy po II wojnie światowej. Do przedstawienia wszystkich tych tematów wykorzystano nowoczesne techniki prezentacyjne. Wśród wielu wartościowych eksponatów warto wymienić m.in. ławę rządową z dużej sali posiedzeń parlamentu, czy draperię loży pozyskaną również z parlamentu w 2017 r. Zabytkowy eksponat zaprojektowany przez architekta Theophila Hansena zdobił lożę dla cesarza Franciszka Józefa w budynku rządowym.

Dom Historii Austrii w założeniu ma stanowić swoiste forum do dyskusji, a także zmuszać do refleksji nad zmiennymi dziejami historii Austrii w kontekście europejskim i międzynarodowym. To próba odpowiedzi na pytanie, kim byli, kim są i kim będą Austriacy. Założeniem muzeum jest nie tylko pokazanie historii sprzed lat, ale przede wszystkim zachęcenie do wglądu w przyszłość i zastanowienia się, jaki wpływ ma przeszłość na naszą teraźniejszość i przyszłość.

Dom Historii Austrii - Haus der Geschichte Österreich

Otwarcie muzeum 10 listopada 2018

Hofburg

Heldenplatz

1010 Wiedeń

www.hdgoe.at

KONTAKT:

Justyna Całus-Siemieniuk

Biuro Miasta Wiednia

ul. Mikołajska 4

31-027 Kraków

e-mail: [email protected]

tel. +48 12 432 44 71

tel. kom. +48 662 272 483

www.eurocommpr.pl

https://www.facebook.com/eurocommprkrakow

https://twitter.com/EurocommPR_KRK