Obraz Chełmońskiego wart ok. 2 mln zł. na aukcji 10 grudnia w Agra-Art (Centrum Prasowe)

0Shares

Na uwagę zasługuje pojawienie się na aukcji wybitnego obrazu Józefa Chełmońskiego „Noc księżycowa” - stworzonego w 1876 roku. Wartość płótna oceniana jest na 2 mln - 2,5 mln zł., a jego cena wywoławcza to 1,8 mln zł. Artysta namalował obraz w Paryżu i zaraz potem trafił on w ręce marszanda Adolphe Goupila, który jeszcze w dniu zakupu odsprzedał płótno bliżej nieznanemu nabywcy. „Noc księżycowa” odnalazła się roku temu w jednym z ośrodków edukacyjnych w USA. Zdaniem ekspertów ten opisywany, wymieniany oraz reprodukowany w wielu wydawnictwach obraz zajmuje ważne miejsce w historii polskiego malarstwa.

Kolejnym wydarzeniem aukcji będzie oferta sprzedaży obrazu olejnego autorstwa Jana Matejki „Koń jasnogniady” z 1882 roku. Przed wojną obraz znajdował się w kolekcji Edwarda Natansona, bankiera i współzałożyciela Politechniki Warszawskiej. „Koń jasnogniady” to studium królewskiego rumaka do monumentalnego dzieła „Sobieski pod Wiedniem” z 1883 r, który Matejko podarował papieżowi Leonowi XIII w imieniu narodu polskiego. Cena wywoławcza „Konia jasnogniadego” to 130 tys. zł.

Na licytacji pojawią się także obrazy m.in.: Józefa Brandta, Juliana Fałata, Juliana i Wojciecha Kossaków, Wojciecha Gersona, Bruno Schulza, Stanisława Ignacego Witkiewicza.

W części aukcji poświęconej sztuce współczesnej, która rozpocznie się o godz. 20:30, będą oferowane m.in.: trzy obrazy olejne Zdzisława Beksińskiego. Kompozycja „Bez tytułu” z 1980 będzie oferowana z ceną wywoławczą 80 tys. zł, z tą samą ceną pójdzie pod młotek „Bez tytułu” z 1992 roku. Z kolei cena wywoławcza obrazu zatytułowanego „EĄ” z 2000 roku, to 110 tys. zł.

Na licytacji pojawią się także dzieła m.in.: Józefa Czapskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Tadeusza Kantora, Igora Mitoraja, Jerzego Nowosielskiego, Jerzego Tchórzewskiego.

Aukcja i wystawa przedaukcyjna - warszawska galeria Agra-Art, ul. Wilczej 55. Wystawa czynna codziennie w godz. 11:00-18:00. Więcej informacji na www.agraart.pl.

Źródło informacji: Dom Aukcyjny Agra-Art

UWAGA: Za materiał opublikowany przez Centrum Prasowe PAP odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. (Centrum Prasowe)