Obraz Wyspiańskiego wart ok. 1 mln zł na aukcji w Agra-Art

0Shares

Na szczególną uwagę zasługuje pojawienie się na aukcji „Portretu sióstr Szybalskich” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Jego licytacja rozpocznie się od 600 tys. zł, a szacunkowa wartość została ustalona na 700 tys. - 1 mln zł.

Obraz stworzony w 1899 roku - wedle naszej wiedzy - nie był dotychczas reprodukowany i jako taki pozostawał szerzej nieznany i nie wymieniany w opracowaniach poświęconych artyście. Jego pojawienie się na rynku antykwarycznym należy uznać za wyjątkowe wydarzenie.

Od chwili powstania portret pozostawał w rękach rodziny Szybalskich; pierwotnie był własnością Mieczysława Szybalskiego, a następnie jego spadkobierców - państwa Łopackich i Jedlewskich. Warto dodać, że Wyspiański był zaprzyjaźniony z rodziną Szybalskich. Jedna z rodzinnych historii mówi nawet, że Mieczysław Szybalski, bliski znajomy wuja artysty, Kazimierza Stankiewicza - miał nawet wesprzeć finansowo wyjazd artysty do Paryża.

Na licytacji pojawią się także obrazy m.in. Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, Juliana, Wojciecha oraz Jerzego Kossaków, Wojciecha Gersona, Stanisława Ignacego Witkiewicza.

W części aukcji poświęconej Sztuce Współczesnej, która rozpocznie się o godz. 20:30, szczególnie interesująco zapowiadają się licytacje dwóch arcydzieł Zdzisława Beksińskiego należących do słynnej „kolekcji japońskiej” wspominanej przez Magdalenę Grzebałkowską w książce „Beksińscy. Portret podwójny”. Autorka opisuje w niej historię zakupu 56 dzieł Beksińskiego przez tajemniczych japońskich kolekcjonerów. Kompozycje miały stać się fundamentem muzeum Beksińskiego projektowanego w Osace. Ostatecznie muzeum nie powstało, ale scena transakcji przeszła do historii.

Obraz zatytułowany WN z 1979 roku trafi pod młotek z ceną wyw. 110 tys. zł, natomiast EN z 1986 roku znalazł się w katalogu z ceną wyw. 80 tys. zł.

Na licytacji pojawią się także dzieła m.in. Jerzego Dudy-Gracza, Koji Kamoji, Tadeusza Kantora.

Aukcja i wystawa przedaukcyjna - warszawska galeria Agra-Art, ul. Wilcza 55.

Wystawa czynna codziennie w godz. 11:00-18:00.

Więcej informacji na: www.agraart.com.pl