W Polsce otwarto Konsulat Honorowy Kazachstanu

0Shares

Wydarzenie poświęcone było rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Kazachstanem a Polską. W ceremonii wzięło udział kierownictwo Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, urzędów wojewódzkich i marszałkowskich województw Dolnośląskiego, Opolskiego i Lubuskiego, posłowie Sejmu RP, przedstawiciele zagranicznego korpusu dyplomatycznego w Polsce, konsulowie honorowi innych krajów akredytowanych w ww. województwach, przedstawiciele kręgów biznesowych i społeczno-kulturalnych, a także przedstawiciele mediów.

Ambasador Kazachstanu w Polsce Margułan Baimuchan wręczył konsulowi honorowemu doktorowi Jerzemu Barowi patent konsularny, określając priorytety dalszego rozwoju współpracy Dolnośląskiego, Opolskiego i Lubuskiego województw z Kazachstanem. Dane obszary dysponują znacznym potencjałem inwestycyjnym i wykazują wysokie tempo rozwoju w takich dziedzinach, jak turystyka, przemysł wydobywczy i samochodowy, lotnictwo, informatyka, sektor chemiczny, przemysł maszynowy, energetyka. To właśnie te dziedziny należą do obszarów priorytetowych w partnerstwie ekonomicznym i inwestycyjnym między Kazachstanem a Polską.

Według szefa protokołu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP Krzysztofa Krajewskiego w ostatnim czasie polityczno-gospodarcza współpraca między Kazachstanem a Polską rozwija się coraz aktywniej. Strona polska jest wdzięczna rządowi Kazachstanu za wszechstronne wsparcie kultury i tradycji mieszkających w Kazachstanie Polaków. Otwarcie Konsulatu Honorowego Kazachstanu we Wrocławiu przyczyni się do pogłębienia współpracy z naszym krajem, będącym uznanym liderem w regionie Azji Centralnej.

Jerzy Bar jest właścicielem dużej firmy deweloperskiej BTA Sp. z o.o., zajmującej się budową i eksploatacją wielopoziomowych budynków biurowych. W dorobku firmy jest pięć budynków biurowych klasy A plus – ???, ???, ???, ??D, BTE w Warszawie. Inwestorem i właścicielem biur jest sama firma.

Wrocław jest jednym z największych (czwartym pod względem liczby ludności w Polsce po Warszawie, Krakowie i Łodzi) i najstarszych miast w Polsce, wiodącym centrum gospodarczym, naukowym i kulturalnym. W 2016 r. miasto pełniło tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.