Zwiedzanie wiedeńskiego cmentarza na rowerze elektrycznym

0Shares

Sześć rowerów elektrycznych można od początku maja 2018 r. wypożyczać przy jednej z głównych bram wejściowych na teren Cmentarza Centralnego w Wiedniu, Simmeringer Hauptstrasse 234. To ekologiczna propozycja skierowana nie tylko do wiedeńczyków, lecz również do turystów poszukujących w austriackiej stolicy alternatywnych form zwiedzania i niecodziennych wrażeń.

Cmentarz Centralny w Wiedniu, ze swoim obszarem 2,5 km2, to druga największa europejska nekropolia. Jest nie tylko multireligijnym miejscem pochówku, lecz zaliczany jest do architektonicznych i kulturalno-historycznych perełek Wiednia. Spoczywają tu m.in. Ludwik van Beethoven, Franciszek Schubert, Johann Strauss młodszy. Rocznie odwiedza cmentarz ponad 100 000 osób. Liczne zabytki, kaplice, pomniki i nagrobki położone wśród bogatej zieleni są jedną z atrakcji turystycznych naddunajskiej metropolii.

Nekropolia to pierwsza lokalizacja, w której zamontowano stację wypożyczenia rowerów elektrycznych w ramach projektu Smarter Together. Smarter Together to finansowany ze środków unijnych projekt, który bada i wykorzystuje innowacyjne rozwiązania służące przekształceniu miasta w smart city. Miasto Wiedeń we współpracy z mieszkańcami opracowuje nowe rozwiązania, koncentrując się szczególnie na tematach związanych z energią, mobilnością, logistyką oraz technologiami komunikacyjno-informacyjnymi. Do końca br. Roku, w ramach tej inicjatywy, można testować rowery elektryczne i odkrywać tajemnice wiedeńskiego cmentarza oraz jego okolic.

Opłaty w fazie testowej są raczej symboliczne, dwie pierwsze godziny bezpłatne, każda następna kosztuje 2 EUR. Wypożyczenie rowerów możliwe jest przez aplikację SIM-Bike, wystarczy ją pobrać pod linkiem www.sycube.at/simbike, zalogować się i wyruszyć na zwiedzanie. Rowery podczas postoju w stacji są doładowywane, a kto się zmęczy może odpocząć i posilić się w niedawno otwartej cmentarnej kawiarni Café Oberlaa. Jesienią planowane jest otwarcie kolejnej stacji wypożyczenia e-bików przy stacji metra U3 Simmering.